Jdi na obsah Jdi na menu
 


V nové sokolovně

Slavnostní akademie na počest dokončení stavby byla pořádána už v nové sokolovně v neděli 31. 1. 1932. Proslovy přednesli vzdělavatel jednoty Alois Broul a učitel Bohuslav Finke. V programu vystoupili cvičenci z místní a loučecké jednoty, sokolové z Turnova zacvičili na kruzích. Vystoupení místních žáků připravila učitelka zdejší školy Zdeňka Bernatová - Dobiášová. Již 7. 2. 1932 se v nové sokolovně konal první sokolský ples.

Oficiální slavnost otevření nové sokolovny s jejím předáním veřejnosti, spojená s okrskovým cvičením, se konala v neděli 29. 5. 1932. Nepříznivé počasí však zkalilo radost z tohoto svátku celého Podkozákovska. Liják s bouří rozblátil cvičiště na louce pana Šorejse ve Smrčí. Po poledni se nad kraj přihnala nová hrozivá bouře, čímž se slavnostní průvod značně opozdil. Po uvítacích projevech, za deště a v blátě, předvedli cvičenci prostná k IX. Všesokolskému sletu. Účast diváků na cvičení byla malá a zbývající vytrvalci se museli pro déšť každou chvíli uchylovat do sokolovny. Žactvo mělo nacvičeno ještě různé hry, které pro vytrvalý a silný déšť nemohlo vůbec předvést.

Dne 16. 2. 1933 zemřel po dlouhé těžké nemoci ve věku 60 let první čestný člen Josef Šírek z Vesce čp. 2. Jeho pohřeb byl pietně vypraven z nové sokolovny. Zanedlouho poté, dne 29. 6. 1933, zemřel ve věku pouhých 46 let František Seidl, bývalý zdejší řídící učitel a spoluzakladatel TJ. Posledního rozloučení v Doubravě u Svijan se zúčastnilo 30 členů TJ Sokol Vesec.

Během prázdnin v roce 1933 byla ve Vesci dětská ozdravovna. Chlapci byli ubytováni v sále u Velů, dívky ve volném bytě ve škole. Společné stravování měli všichni v sokolovně. Vedoucím byl František Pohořal, za zdejší jednotu se o ozdravovnu staral po stránce administrativní řídící učitel Karel Bílek. Toho roku prožila ve Vesci své pěkné prázdniny více jak stovka dětí z Alšovic, z Turnova a z Liberce.